Ung-Tisza-Szamos-Túr-Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület
1. Projekt neve: Ung-Tisza-Szamos-Túr-Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület működési támogatása
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület 2017. évi működési pályázata során legfontosabb szempontként a működési feltételek megteremtését tűzte ki célul. A szervezetünk tagsága részére esélyegyenlőségi továbbképzési szerveztünk.
2. Projekt neve: Közös szenvedélyünk Szatmár – Fesztivál határon innen és túl
2018. júliusában Kisvárdán Szabadegyetemet szerveztünk, folytatva a korábbi évek hagyományait. 2018. augusztusában Szatmárnémetiben, együttműködő partnerünkkel karöltve részt vettünk 16. Partiumi Magyar Napokon. Rendezvényeinken kb. 500 fiatalt vett részt a határon innen és a határon túlról is.
3. Projekt neve: Szabadegyetem a Kövirózsa Egyesület szervezésében
2018. júliusában Kisvárdán Itthon, Fiatalon, Akadémiát szerveztünk, folytatva a korábbi évek hagyományait. A rendezvény a LESZ Feszt-tel egy időben valósult. Szabadegyetemünkön kb. 200 fiatalt vett részt a határon innen és a határon túlról is.
2019. Projekt neve: A szervezet programjainak támogatása
A támogatási összegből 2017. december 12-én Szatmár-beregi ünnepi találkozót szerveztünk. A rendezvényre meghívást kapott a Csík Zenekar, mely a magyar népzenei élet egyik kiemelkedő együttese. Az esemény programját képezte az ünnepre való tekintettel a család, az összetartozás fontossága, a magyarság, a hazaszeretet elmélyítése a fiatalok szívében, valamint a térség népszokásait és gasztronómai jellegzetességeit bemutató program.
5. Projekt neve: Ung-Tisza-Szamos-Túr-Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület működési támogatása
Egyesületünk 2018. évi működési költségeinek támogatására költségvetési pályázatot nyújtott be. A Támogatói döntés értelmében 1.000.000 Ft támogatást ítéltek meg számunkra.
6. Projekt neve: Közösségfejlesztés határainkon innen és túl
Máriapócson, 2018. május 26-án Rúzsa Magdi koncertet szerveztünk határon túli partner szervezetinek meghívásával, a nemzeti összetartozás, nemzeti identitás, a csapatépítés, a közösségfejlesztés jegyében. A rendezvényen több, mint 200 fő vett részt.
Az egyesület 2019. évi projektjei:
1. Projekt neve: Összetartozunk – identitásunk megőrzése a történelmi Szatmárban
Az összeg egy részéből a nyírbogáti „Fiatalok határok nélkül” elnevezésű programunkat finanszíroztuk, amelynek időpontja 2019. augusztus 19-e volt, amelyen főként szabolcs-szatmár-bereg megyei, valamint külhoni fiatal vett részt. Az esemény fénypontja a Rúzsa Magdi koncert volt, melynek a hangosítási költségeit a projektből finanszíroztuk.
A projekt második eleme a nyírbogáti augusztus 20-ai ünnep köré tervezett határmenti és ifjúsági találkozó volt, amelynek megrendezésére 2019. augusztus 23-25-e között került sor több mint 100 fő részvételével. Az összegből finanszíroztuk az utazás költségeit.
A projekt harmadik elemeként az összegből finanszíroztuk az Itthon, Fiatalon, Szülőföldön Téli Akadémia költségeit, melyen 95 fő magyarországi és külhoni magyar fiatal vett részt.
A veszélyhelyzet elmúltát követően 2020 szeptemberében csatlakoztunk a máriapócsi zarándoklathoz, melyen felszentelésre került Boldog Gojdics Péter Pál és Boldog Romzsa Tódor püspökök mozaikjai. Az eseményhez kapcsolódó étkezési költségeket a projektből finanszíroztuk.
2. Projekt neve: “Összefogás Szatmárban – Porta Portya Géberjénben határon innen és túl” a szervezet programjának támogatása
Az egyesület Géberjénben tartotta az Összefogás Szatmárban – Porta Portya Géberjénben határon innen és túl elnevezésű eseményét. A rendezvény a helyi hagyományok bemutatására törekedett, hozzájárult a vidéki hagyományőrzéshez. Ehhez ideális helyszínt nyújtott a géberjéni Holt-Szamos partja. A program különféle eszközökkel igyekezett mozgósítani a helyi közösséget, illetve számos vendég érkezett főként szabolcs-szatmár-bereg megyei és külhoni fiatalok több településéről. Az esemény fénypontjára 2019. szeptember 27-én került sor, Rúzsa Magdolna művésznő koncertjére több ezren látogattak ki, ami nem is meglepő, hisz zenei és dallamvilága, élettörténete szimbolizálja a nemzeti összetartozást, ötvözi a népi és a pop elemeket, munkássága népek közötti együttműködésnek is szimbóluma.
A projekt összegéből finanszíroztuk Rúzsa Magdolna művésznő előadói díját, a hangosítás és a színpad költségét, valamint a rendezvényhez kapcsolódó helyszíni biztosítást és a PR-marketing (szórólap, plakátok) költségét is.
3. Projekt neve: Évzáró rendezvény
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület ifjúsági találkozója 2019. december 13-14-én került megrendezésre Máriapócson. Az eseményen részt vett Dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, kormánybiztos, aki az elmúlt 30 év perspektívájából mutatta be a megyei kereszténydemokrata politizálás fontosságát. A rendezvényen részt vett továbbá Dr. Juhász Hajnalka országgyűlési képviselő, aki a nők politikai szerepvállalásáról beszélt, továbbá tiszteletét tette Nacsa Lőrinc az IKSZ országos elnöke, országgyűlési képviselő is.
4. Projekt neve: Önkénteskedni jó! – Az önkéntesség erősítése Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Egyesületünk a GYIA projekt keretén belül önkéntes hétvégét szervezett 2020. szeptember 18-a és 19-e között Dögén a Rétközi-tó partján, két esti szállással, és 20-ai hazaindulással. A szemléletformáló szándékú hétvégi rendezvényünk témája az önkéntesség, az önkéntes munka volt.
A hétvége keretében belül ellátogattunk egy állatmenhelyre is, ahol egyesületünk önkéntes munkával, és adománnyal segített. A hétvége folyamán az alapítvány kutyáit mutatták be egyesületünknek, amiket gondoztuk.
Az esemény két napos volt, amelyen szállást és étkezést is biztosítottunk a jelenlévők számára.
A projektből finanszíroztuk az esemény költségeit.
Az egyesület 2020. évi projektjei:
1. Projekt neve: Hármashatár iroda Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében:
Egyesületünk a z anyaországi és külhoni magyar közösségek körében végzett munkák hatékony ellátása érdekében úgy látta hasznosnak, hogy a hármashatár térségben megteremti a helyszíni jelenlét és a mindennapos egyesületi munkavégzés lehetőségét, ezért működteti a Hármashatár irodát 2 fő részmunkaidős kollégával Nyíregyháza szívében, a Mártírok tere 9. szám alatt. Nyíregyháza kiváló helyen fekszik, közel a Felvidékhez, Kárpátaljához és Partiumhoz, és a jó országúti, valamint tömegközlekedési megközelíthetőség miatt is választottuk megyeszékhelyünket az iroda helyszínéül, továbbá Nyíregyháza testvérvárosa Szatmárnémeti és Beregszász, ezért ez is megkönnyítette döntésünket a helyszín kiválasztásában.
2. Projekt neve: Bejárható Ung – Tisza – Túr – Szamos vidéke: Négykeréken a vidéki Szabolcs – Szatmár – Bereg megye érdekében
Egyesületünk vidéki és határon túli tevékenységei okán a pályázat keretében beszerzett egy Opel Astra Sports Tourer F 12 SHT S/S 130HP MT6 gépkocsit, amely nagy segítség a mindennapi munkavégzésben, és megkönnyíti a megyebeli és külhoni partnerekkel való kapcsolattartást, rendezvényszervezést és rendezvényen való részvételt, valamint a mindennapos ügyintézést is.
3. Projekt neve: Közös örökség a Kárpát-medencében
A program keretében folytattuk a kárpát-medencei Szent László király útvonal bővítését, mely által újabb országot ért el a program, az ukrajnai Palágykomoróc is része most már az útvonalnak.
Folytattuk az erdélyi útvonal bővítését, Marosvásárhellyel és és Nagyajtával bővült ez a desztináció.
A legújabb kutatások eredményeit is bemutatjuk, így a Kövi-fejezet teljesen új köntöst kapott a Lovagkirály II. kiadásban.
Szent László olyan hívószó, amely az utódállamok nem magyar lakói számára is fontos, a program folytatásába több román és szlovák szakértőt vontunk be, ezzel erősítve a nemzetpolitikai célok elérése mellett a közép-európai együttműködést.
A program végtermékeként elkészült a Lovagkirály második kiadás teljes nyomdakész szövegkönyve.
Reméljük, hogy a közeljövőben a könyv megjelentetésére is lesz lehetőségünk.
A program keretében az ehhez kapcsolódó adminisztrációs költségeinket is finanszíroztuk.
Az egyesület 2020. évi projektjei:
1. Kulturális rendezvény Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Rendezvényünket 2021. szeptember 30-án Érpatakon, a Zsindelyes-tanyán valósítottuk meg, amelynek szakmai tartalomnak megfelelően témája a magyar agrárium, a magyar és a vidéki kultúra, és a hagyományok megőrzése volt. A rendezvény az agráriumi témának megfelelően részben Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye aranyához, az almához kötődött, amelynek része volt egy ünnepi ülés az alma témájában, hiszen ez természetesen hozzátartozik megyénk kultúrájához. Az eseményünkön 18 és 35 év közötti kárpátaljai, felvidéki, és a romániai Szatmár megyében élő fiatalok vettek részt, akik létszáma 80 fő, az összlétszám pedig 104 fő volt.
2. Vidéken is szép az élet-Fenntartható jövő, fenntartható környezet és tudatos ember Szatmár-Beregben
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület 2021. őszén Vásárosnaményban, a Hunor Hotelben rendezte meg az IFJ-GY-20-A-0548 azonosítószámú, „Vidéken is szép az élet-Fenntartható jövő, fenntartható környezet és tudatos ember Szatmár-Beregben” című projekt keretében környezeti fenntarthatósági ifjúsági fórumját.
Az eseményen jelen voltak az ifjúság mellett önkormányzati szereplők is, akik folyóink, többek között a Tisza védelméről, a szennyezés megelőzéséről és a fenntartható fejlődésről beszéltek. Beszéltek továbbá a megye hulladékgazdálkodásáról is, amely megyei szinten van megszervezve, és nagyon fontos kihívás Szabolcs-Szatmár-Bereg megye számára is a fenntartható fejlődés szempontjából is, szóba kerültek azok a hulladékfeldolgozási programok is, amelyek határon átívelőek, hiszen Vásárosnamény szinte határváros, és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a Tisza Európai Területi Társulással közösen dolgozik azon, hogy Kárpátalján XXI. századi minőségi hulladéklerakó épüljön Jánosiban, így is segítve a Tisza megtisztítását, és a régió környezetének megtisztítását.
Sor került egy kerekasztal beszélgetésre is, melynek témája a fiatalok szerepe a környezetünk védelmében, úgyis mint a lakótérségünk környezetének védelmében, a környezet országos szintű védelmében, valamint kárpát-medencei szintű védelemben.
A konferencia további témái voltak még a humán együttműködések, különösen a kistérségeken belüli közösségek erősítése a fenntarthatóság érdekében. A vidéki élet szépségének és fenntarthatóságának témája, a kormányzat falvakkal kapcsolatos programjainak ismertetése.
3. Hármashatár irodák Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület számára fontos célkitűzés, hogy közösségi rendezvények szervezésével, szakmai tapasztalatával és információáramlással támogassa a helyi és határmenti együttműködést Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a hármashatár vidékén (Kárpátalján, Partiumban, Felvidékén) élő polgárok közös kulturális értékeinek megőrzése érdekében. A támogatás lehetővé tette ezen feladataink véghezvitelét.
A megnövekedett adminisztrációs teendőink, valamint a hármashatárhoz való közelség okán, illetve a határon átnyúló együttműködés miatt egyesületünk működteti a Hármashatár irodát 2 fő részmunkaidős kollégával Nyíregyháza szívében. Azért esett a választásunk Nyíregyházára, mert amellett, hogy a hármashatár minden irányából (mind a Felvidék, mind Kárpátalja, mind pedig a Partium irányából) könnyen megközelíthető, ez Szabolcs-Szatmár-Bereg megye székhelye is, valamint Nyíregyháza Megyei Jogú Városnak testvérvárosa Szatmárnémeti és Beregszász is A két kolléga munkája nagyban hozzájárult ahhoz, hogy jelen helyzetben is tudjuk az együttműködéseket folytatni, és szakmai segítséget tudjunk nyújtani határon túli partnereinknek.
Az iroda működését hasznosnak ítéltük meg, amely jelen pályázat keretében végezte tevékenységét 2020. július 1. és 2021. március 31-e között, mely időszakban a két kollégát is foglalkoztattuk napi 4 órában.
A fennálló veszélyhelyzet okán rendezvénytilalom volt érvényben, ezért irodánk működését, fejlesztését tartottuk elsődlegesnek ebben a nehéz időszakban, továbbá az iroda tevékenysége az online térbe került át. Emellett a projektben elszámoltuk annak a gépjárműnek a fenntartási költségeit, amelynek indokoltságát éppen az országhatár és a nagy földrajzi távolságok áthidalását teszi lehetővé, hiszen bár most online módon történik a kapcsolattartás, arra készülünk, hogy személyes jelenlét már nyáron megtörténhet, és amennyi személyes jelenlétre lehetőség volt, azt megtettük az elmúlt egy évben is. Az egyesületi gépjármű léte a Hármashatár iroda működését és láthatóságát is nagyban elősegíti, hiszen gördülékenyebb tevékenységeink végzése, a rendezvényeinkre, az irodai megbeszélésekre, találkozókra való eljutás, valamint a külhoni partnerekkel való kapcsolattartás is egyszerűbbé vált a gépjármű által.
2021. évi projektek
1. Ifjúsági, kulturális program Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület 2021. őszén a Barankovics István Alapítvány által megítélt támogatásból Géberjénben és Vásárosnaményban valósított meg egy rendezvénysorozatot, mely ifjúsági kulturális programként a szatmári értékek megőrzéséről, a hagyományos falusi kulturális értékek fiatalok számára való bemutatásáról, valamint a környék fiataljainak kulturális értékteremtésben és hagyományőrzésbe való bevonásáról szólt.
2. Szent II. János Pál pápa emlékezete Máriapócson
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásának keretében 2021. október 21-22-e között valósította meg konferenciáját Máriapócson. Az eseményen magyar és külföldi görögkatolikus, római katolikus papok, püspökök, érsekek, közéleti szereplők, önkormányzati személyek, kulturális és diplomáciai testületek tagjai, magánszemélyek, megyebeli polgárok, egyesületünk tagjainak részvételével rendezte meg azt a kárpát-medencei eseményt, melyet Szent II. János Pál pápa máriapócsi látogatásának 30. évfordulója alkalmából szervezte meg az egyesület, és amely keretében elhelyezésre került Boldog Gojdics Péter Pál és Boldog Romzsa Tódor ereklyéje.
Egyesületünk az Emberi Erőforrások Minisztériuma által megítélt támogatásából finanszírozta a máriapócsi bazilikában elhelyezett ereklyetartók költségeit, az ahhoz tartozó rögzítőelemeket, az ereklyetartók felszerelését, valamint, a lengyel előadók tolmácsolására a tolmácsoló díját, és részben a résztvevők szállás költségét is. Köszönjük a Minisztérium támogatását.
2022. évi projektek
1. Közösségszervezés a hármashatár térségében
Projektünk elsődleges célja volt a hármashatár térségében működő formális és nonformális civil szervezetek, egyházi közösségek, önkormányzatok együttműködésének elősegítése, közösségi programok szervezése, megvalósítása, az ifjúság nevelése, szemléletformálása, kulturális örökségünk megóvása és ápolása, valamint a tapasztalatcsere erősítése érdekében. Célul tűztük ki a határon átnyúló együttműködések elmélyítését, a kapcsolattartást hazai és külhoni szervezettekkel, valamint a helyi és regionális identitás erősítését, a történelmi és kulturális örökség megőrzését.
„Hármashatár” iroda Nyíregyházán működik, ahonnan a hármashatár minden irányából könnyen megközelíthető, irodánk, munkatársaink mindennapi munkája nagyban hozzájárul ahhoz, hogy szakmai segítséget tudjunk nyújtani hazai és külhoni partnereinknek. Az egyesületnek fontos célkitűzése, hogy közösségi rendezvények szervezésével, szakmai tapasztalatával és információáramlással koordinálja és támogassa a helyi és határmenti együttműködést Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, és a hármashatár vidékén (Kárpátalján, Partiumban, Felvidékén). A támogatás segítségével irodánk, és az ebből kiinduló szervező munka továbbra is nagy hatékonysággal működik, feladatunk a lakosság és a helyi szervezetek, önkormányzatok egymásra találásának elősegítése, a partneri viszonyok kialakítása, megőrzése.
A projekt keretében egyesületünk helyi évnyitó közösségi találkozót szervezett 2023. január 18-án Pócspetriben, ahol a térség közösségi vezetői vettek részt.
Máriapócson került sor Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye és Csíkszék közös polgármesteri találkozójára, amely keretében a településvezetők átbeszélték a csíki térség és Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye közötti turisztikai, kulturális és gazdasági együttműködés lehetőségét, kiemelten is a vallási turizmusra fókuszálva, a találkozó apropóját adta, hogy Máriapócs és Csíkszereda (Csíksomlyó) testvértelepülés lett, ezzel is közelebb hozva egymáshoz a két Nemzeti Kegyhelyet.2022. június 10-e és 2022. június 12-e között Rodostóban tartottunk megemlékező eseményt. Az esemény része volt egy koszorúzás Rodostóban a Rákóczi házban és ott a szatmár - beregi kulturális értékek bemutatására, előadás megtartására került sor a Szatmár - Beregi térség Rákóczi történetéhez való kapcsolódásáról. 2022. augusztus 19-én, Szamoskéren „Természeti környezetünk megismerése – Szatmár-Beregi Natúrpark” címmel egy interaktív csapatépítő tréningen vehettek részt egyesületi tagok, valamint önkénteseink. A tréning témája szorosan kapcsolódik egyesületünk céljaihoz, és elsősorban szűkebb környezetünk megismerésére törekedett. 2023. február 4-én tartottunk egy lengyelországi látogatást, közösségi, kulturális és média szereplőkkel, ahol Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye kulturális identitásának népszerűsítése mellett a Częstochowa és Máriapócs közötti turisztikai kapcsolat erősítése volt a téma és a Sátán fattya című film bemutatására került sor Krakkóban és Varsóban.
Szent II. János Pál pápa életének helyszíneit is felkerestük és sor került egy találkozóra Stanisław Dziwisz nyugalmazott krakkói bíboros érsekkel, a Szent Pápa volt személyi titkárával és a találkozó eredményeként három Szent II. János Pál pápa ereklye érkezett Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyébe (Fehérgyarmatra, Máriapócsra és Pócspetribe), ezáltal is elősegítve a lengyel és a magyar nép közötti barátságot és a Szentatya tiszteletét.
A megvalósított programok költségeinek finanszírozása mellett a projekt segítségével az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület gépjárművének fenntartási, karbantartási költségeinek egy részét is fedezni tudtuk, mely nagyban segíti az egyesület működését, a közösségek közötti kapcsolattartást, nagyban hozzájárul a helyi közösség életét meghatározó értékteremtő, közösségfejlesztő programok előkészítésének, megvalósításának sikeréhez, ezáltal a helyi közösségek erősítéséhez. Kiemelten fontos számunkra a mobilitás, amit az egyesület gépjárművének fenntartása lehetővé tesz, hiszen számos rendezvényen vagyunk jelen és képviseltetjük magunkat Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye egész területén.
2. Nemzeti szuverenitás és identitás: A szabadság szellemében Székelyföldön és Erdélyben
Projektünk elsődleges célja volt, a hármashatár térségében közösségi programok szervezése, megvalósítása, az ifjúság nevelése, szemléletformálása, a térség kulturális, területfejlesztési és örökségvédelmi feladatainak elősegítése és fejlesztése. A támogatás egy részéből az üzemeltetési költségeket fedeztük, továbbá egy ifjúsági rendezvényt szerveztünk októberben Máriapócson, melynek témája a külhoni és az anyaországi fiatalok közötti híd és találkozási pontok megteremtése volt. Társszervezőnk volt a Hierotheosz Egyesület és az Itthon, Szülőföldön, Fiatalon Egyesület.
A társpályázónk az emlékházuk állandó fenntartásával igyekszik lehetőséget biztosítani az érdeklődőknek, hogy betekintést nyerjenek a történelmi részletekbe. Szeretnék, ha az emlékház egy közösségi hely lenne, ahová bátran hoznak rendezvényeket a környékbeli más szervezetek is, így lehelve még több életet ebbe. Idén is számos alkalommal volt otthona az emlékház különböző eseményeknek, tanácskozásoknak. Ugyanakkor az októberi rendezvénysorozatukkal egy méltó megemlékezést igyekeztek megszervezni. A Székely Nemzeti Gyűlés 174. évfordulójára szervezett rendezvényre október 15-16-án került sor. A rendezvényen a család minden tagja megtalálta a kedvére való elfoglaltságot, a programok folyamatosan elérhetőek voltak az érdeklődők számára.
3. Az egyesület által fenntartott Hármashatár iroda tovább működése, valamint Rúzsa Magdi koncert Érpatak Községben; - a szervezet programjainak és tevékenységének támogatása
A projekt által fedeztük a szervezet által fenntartott Hármashatár iroda költségét, a bérleti díjat, az iroda reklámozásának díját (PR-Marketing), két kolléga 10 havi munkabérét, a felmerülő egyéb adminisztrációs költségeket, valamint az iroda munkáját segítő autó CASCO díját is.
A program másik nagy eleme, a 2022. szeptember 3-án Érpatakon megrendezésre került Rúzsa Magdi koncert, melynek az előadói díját a projektből finanszíroztuk.
4. Reset - közösségi újjáépítés a háború után!
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület együttműködő partnerei bevonásával egy rendezvénysorozatot valósított meg, amely 2023. március 3-án Tiszamogyoróson, március 3-4-én Vásárosnaményban, majd március 5-én Máriapócson került megrendezésre a „Reset - közösségi újjáépítés a háború után!” elnevezésű rendezvény keretében. A programmal célunk többek között a szociális kompetencia fejlesztése volt, úgy, mint a segítő életmódra nevelés, a szociális viselkedés alapvető szabályainak ismerete, a pozitív minták belsővé tétele, az érdekérvényesítés módjainak, szabájainak megismertetése és fejlesztése: tolerancia, kapcsolatteremtő képesség, konfliktuskezelő képesség, segítő- és együttműködési képesség, vitakészség, szociális értékelő képesség.
5. Barankovics István Alapítvány támogatása
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület a Barankovics István Alapítvány támogatásának keretében ifjúsági rendezvénysorozatot szervezett, amely az elmúlt 1 hónap eseményeire reagál, és a jövő évtizedeinek legmeghatározóbb kérdéseiről szól. Kislétán és Szárazberken imasorozatot szerveztünk a békéért, valamint Máriapócson a kereszténység jövőjéről tartottunk konferenciát a Hierotheosz Egyesülettel együttműködve. A rendezvénysorozat minden korosztálynak szólt, viszont kiemelkedő volt a fiatalok jelenléte.
6. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei ifjúsági rendezvény
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat támogatásának keretében 2022. május 28-án csatlakozott a Tarpai Kuruc Naphoz, amely eseményre egyesületünk ifjúsági sátrat szervezett, és amely esemény az egyesület ifjúsági rendezvénysorozatának a része. A regionális szinten magas létszámban látogatott rendezvény fő csapásvonala a történelmi hagyományokon nyugvó magyarság érzet erősítése, a kuruc virtus, a hazáért és szabadságért mindenáron küzdeni vágyó emberek, közülük is kiemelve Esze Tamást, Tarpa szülöttjét, aki sérelmein felülkerekedve ezeres kapitányi címet kapott II. Rákóczi Ferenc fejedelemtől.
7. Érpataki kulturális falunap
A rendezvény 2022. szeptember 3-án került megrendezésre, helyszínéül az Érpatak településen belüli Kisrét szolgált. Színes és szórakoztató programok várták egész nap a helyieket és a környékbeli települések lakóit, ahol egyértelműen a kultúráé volt a fő szerep, ahol bemutatásra került a helyi kultúra, a népi kultúra és a megyebeli kulturális különlegességek, valamint jelen voltak az országosan ismert könnyűzenei előadók is.
Egyesületünk a Hierotheosz Egyesülettel közösen szervezve, a fesztivál idejére időzítette a külhoni a külhoni civil partnereikkel való találkozót. A rendezvényen jelen voltak az erdélyi, felvidéki és kárpátaljai szervezetek képviselői. A találkozó fő célja volt az együttműködés kiértékelése, a helyi kultúra megőrzése, valamint a tapasztalatcsere és nem utolsó sorban egymás megismerése.
A rendezvény szakmai részének lezárása után, mindenki átvonult az érpataki rendezvény forgatagába, amelynek fénypontja Rúzsa Magdi koncertje volt. A koncert után még lehetőség nyílt, a további kötetlen beszélgetésekre, ismerkedésre. Másnap reggel folytatódott az előző nap kiértékelése.
A rendezvény elérte célját, mely nem más, mint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye turisztikai és kulturális attrakciójának népszerűsítése, hagyományaink megismertetése az itt élőkkel, és a messzebbről idelátogatókkal, egyben egy olyan kulturális produkció színpadra állítása, amely megszólítja a fiatalokat, és így modern eszközökkel tudja az ezer éve megőrzött hagyományokat tovább adni.
A támogatást az esemény költségeinek (étkezés, szállás, terembérlet, szállítás, színpad és hangtechnika) fedezésére fordítottuk.
2023. évi projektek
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület számára fontos célkitűzés, hogy közösségi rendezvények szervezésével, szakmai tapasztalatával és információáramlással támogassa a helyi és határmenti együttműködést Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyében, a határmenti vidéken (Kárpátalján, Partimban, Felvidéken) élő polgárok közös kulturális értékeinek megőrzése érdekében. Eseményeink szervezésekor fontos számunkra, hogy a határ mindkét oldalán élő emberek számára érdekes, értékes programot állítsunk össze és ezáltal mind a magyar-magyar összetartozást megéljük, mind a regionális együttműködést erősítsük.
Ezek szellemében a 2023. évben megvalósított projektjeink a következők:
1.) NEAO-KP-1-2023/6-000407: Örökség őrei: Rákóczi nyomában és a magyar megmaradás szellemében
Támogatás összege: 3.150.000 Ft
Projektünk elsődleges célja volt közösségi programok szervezése, megvalósítása, a térség kulturális, területfejlesztési és örökségvédelmi feladatainak elősegítése és fejlesztése, a szatmár - beregi térség kulturális és turisztikai értékeinek népszerűsítése, ezt szolgálja mind a tervezett szakmai program, mind a szervezet alapműködésének biztosítása. Célunk a projekt keretében két helyszínen bemutatni a Szatmár-Beregi térség értékeit (tánc, zene, gasztronómia) egy kulturális program megvalósításának keretében.
Éppen ezért a projekt részeként egy csíki, szatmári és térségbeli, szabolcsi termékeket bemutató eseményt szerveztünk 2023. őszén.
Majd 2023. november 30-án Máriapócson, a Kossuth-téri kereszt felszentelési ünnepség keretében adták át a megújult 8 keresztet, mely helyi közösségi összefogás és a Magyar Kormány támogatásával készült el a Máriapócsi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat megvalósítása által.
A rendezvényen jelen volt dr. Latorcai Csaba közigazgatási államtitkár, Román István vármegyei főispán, Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő és Kiss András, a vármegyei közgyűlés tagja.
Dr. Latorcai Csaba beszédében elmondta, manapság még inkább igaz, hogy a kereszt nem csupán vallási jelkép, hanem igazodási pont is.
Máriapócs elmúlt három évtizedét a fejlődés jellemezte: megújult a főtér, teljesen új az infrastruktúra, amiről talán álmodni sem mertek sok éve. Ma viszont már egy igazi ékszerdoboz a város – hangsúlyozta Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő.
A rendezvény végén pedig Szocska Ábel, a Nyíregyházi Egyházmegye püspöke megáldotta a felújított keresztet.
2.) NEAO-KP-1-2023/6-000447: Összetartozunk: Hagyományápolás, identitásmegőrzés és jövőépítés Szabolcsban és Szatmárban
Támogatás összege: 3.375.000 Ft
NEAO-KP-1-2023/6-000447 társpályázó: „Pro Dobra” Egyesület
Egyesületünk számos ifjúsági programot valósított meg az elmúlt időszakban, elsősorban idehaza, de együttműködő partnereink segítségével a határainkon túl is, melyek több száz embert érnek el, és számos önkéntest vonunk be. Az egyesület feladatainak a legfontosabb része a közösségépítés és közösségfejlesztés megyénkben, illetve a történelmi Szatmár megye területén, ezt a célt szolgálja működési feltételeink javítása. Célunk partneregyesületünkkel olyan kulturális, közösségi programok szerevezése volt a határ két oldalán, amely a magyar-magyar civil együttműködést erősíti.
Ennek szellemében 2023. szeptember 22-23. között Vásárosnaményban az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség, a Hierotheosz Egyesület és az Ung-Tisza-Szamos-Túr-Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület közös szervezésében került sor az őszi hétvége rendezvényünkre „Újult erővel egy sorsdöntő év előtt” címmel.
Az eseményen olyan témákat jártunk körbe, mint a fiatalok keresztény közéleti szerepvállalása, Európa útkeresése a jövő évi Európai Parlamenti választás tükrében, szuverenitás és Európai Unió, háború és béke kérdése, olyan közismert előadókkal, mint Bóka János, európai ügyekért felelős miniszter, Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, vagy épp Nacsa Lőrinc, az IKSZ elnöke, országgyűlési képviselő. Felemelő hétvége és inspiratív beszélgetés volt!
A dobrai Orgonác néptánccsoport 2010-ben alakult meg kb. 40 óvodás és általános iskolás gyerekkel, azért, hogy ne merüljenek feledésbe az őseink által ápolt hagyományok (népviselet, népdal, néptánc). A táncosok számos népdallal, népi gyermekjátékokkal, valamint különböző tájegységek táncaival ismerkedtek meg: felcsíki, moldvai, szatmári, szilágysági, mezőségi. A dobrai néptánccsoport ruhatára évről évre bővül a pedagógusok által megírt sikeres pályázatoknak köszönhetően, melyet különböző fellépéseken és táncházakban viselhetnek. E néhány év alatt számos rendezvényen vettünk részt, ahol a néptáncot kedvelő, néphagyományainkat szerető, egy nyelvet beszélő gyermekek és ifjak találkozhattak: Partiumi Magyar Napok, Családi hétvége, Piros Pünkösd Napja, Gyermeknap, Bartók Béla Egyesület hagyományőrző rendezvénye, megyei néptáncverseny „Danțu Manantailor” (2022-ben I. helyezés) stb. A projekt támogatási összegéből a „Pro Dobra” Egyesület a néptánccsoport fellépési ruháit és működését finanszírozta.
3.) NEAE-KP-1-2023/1-000187: "Az egyesület által fenntartott Hármashatár iroda működési költségeinek biztosítása, valamint Rúzsa Magdi koncert Nyíregyházán" - a szervezet programjainak és tevékenységének támogatása
Támogatás összege: 8.000.000 Ft
Projektünk elsődleges célja volt közösségi programok szervezése, megvalósítása, a térség kulturális, területfejlesztési és örökségvédelmi feladatainak elősegítése és fejlesztése, a szatmár - beregi térség kulturális és turisztikai értékeinek népszerűsítése, ezt szolgálja mind a tervezett szakmai program, mind a szervezet alapműködésének biztosítása. A program keretein belül 2023. szeptember 16-án megvalósult egy ifjúsági rendezvény Nyíregyházán Rúzsa Magdi koncerttel egybekötve, az előadói díjat és a szállítási költséget finanszíroztuk protezsáltuk. Emellett irodánk fenntartását, a kollégák bérét és az egyesületi autó költségeit is a projekt támogatási összegéből finanszíroztuk.
4.) IFJ-GY-22-A-0222: „Reset - közösségi újjáépítés a háború után!”
Helyszín: Tiszamogyorós, Vásárosnamény, Máriapócs
Támogatás összege: 700.000 Ft
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület együttműködő partnerei bevonásával egy rendezvénysorozatot valósított meg, amely 2023. március 3-án Tiszamogyoróson, március 3-4-én Vásárosnaményban, majd március 5-én Máriapócson került megrendezésre a „Reset - közösségi újjáépítés a háború után!” elnevezésű rendezvény keretében. A programmal célunk többek között a szociális kompetencia fejlesztése volt, úgy, mint a segítő életmódra nevelés, a szociális viselkedés alapvető szabályainak ismerete, a pozitív minták belsővé tétele, az érdekérvényesítés módjainak, szabájainak megismertetése és fejlesztése: tolerancia, kapcsolatteremtő képesség, konfliktuskezelő képesség, segítő- és együttműködési képesség, vitakészség, szociális értékelő képesség. A rendezvény rendkívül nagy érdeklődésnek örvendett, melyen Szabolcs -Szatmár-Bereg vármegyei, kárpátaljai, erdélyi és partiumi fiatalok vettek részt, de a résztvevők között jelen voltak egyesületünk tagjai és szimpatizánsai, a környező települések polgármesterei, a civil szféra képviselői.
5.) BIA 2023 - Ung-Tisza-Szamos-Túr-Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület
Támogató: Barankovics István Alapító Alapítvány
Támogatási összeg: 500.000 Ft
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület a Barankovics István Alapítvány támogatásának keretében 2 db ifjúsági rendezvényt szervezett, a rendezvény célja a kárpát-medencei és anyaországi fiatalok közötti híd építése a találkozási pontok megteremtése volt.
2023. november 24-én valósult meg Vásárosnaményban az ifjúsági fórum, mely esemény egyik vendége Zsigmond Barna Pál Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára volt, aki a kárpát-medencei magyar együttműködés fontosságáról beszélt. Jelen volt még Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke, aki szintén az anyaországi és határon túli magyar összetartozásról tartott beszédet. Elmondták fontos, hogy minél több rendezvényen találkozzunk egymással, hogy minél szorosabb kapcsolat jöjjön létre és tudjuk segíteni egymást és ebben a fiataloknak kulcsfontosságú szerepük van.
Az eseményen jelen volt Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő és a térség polgármesterei, egyesületünk fiataljai és számos érdeklődő határon innen és túlról.
2023. december 2-án megvalósult Benken a Nemzeti összetartozás és generációk közötti együttműködés című rendezvény, mely kiváló alkalom volt, hogy a fiatalok köszönetüket fejezzék ki az időseknek.
Ünnepi köszöntőt mondott Dancs Ákos Benk polgármestere, aki köszöntötte elsősorban a vendégeket és elmondta fontos a generációk közötti együttműködés, ami vármegyénkben példa értékűen működik. Ez után Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő és Kiss András vármegyei képviselő is felszólaltak, szintén a generációkról.
A rendezvény folytatása képpen özv. Varga Ferencné szavalt, ezt követően pedig a helyi iskolából gyerekek rövid műsora következett, majd Dojcsák Viktor adott elő egy verset.
Az eseményt egy vacsora zárta a Multipressz együttes biztosította a jó hangulatot.
6.)Támogató: Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat
Támogatás összege: 120.000 Ft
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzatának támogatását az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület, a Hierotheosz Egyesület és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség közös szervezésében az alábbi program megvalósításához használta fel, amely esemény célja a kárpát-medencei és anyaországi fiatalok találkozásának együttműködése és egymás segítése:
2023. december 14-én Máriapócson megvalósult a „Jót tenni mindannyiunk kötelessége!” adventi ifjúsági találkozó, mely egyben jótékonysági esemény is volt a fiatalokért.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Szocska Ábel megyéspüspök, Szalay - Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár, Seszták Oszkár vármegyei közgyűlési elnök, dr. Szabó Tünde kormánybiztos, Papp Bertalan Máriapócs Város polgármestere és Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő.
Köszöntőt mondott Kiss András vármegyei képviselő, dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő és Papp Bertalan Máriapócs polgármestere, akik köszönetet mondtak a civilek és az önkéntesek munkájáért, valamint Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár is köszönetet mondott.
Az eseményen helyi fiatalok az Ékes Virágszál Görögkatolikus Óvoda kicsi óvodásai és a Pócspetri Hagyományőrző Népzenekar is fellépett.
A rendezvény keretében kerültek átadásra a felajánlott adományok, melynek fókuszában a fiatalok álltak, konkrétan a fehérgyarmati Bárdos Lajos Görögkatolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, a munkácsi Szent Márton Karitász" Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány - Valosin utcai gyerekháza és a Munkácsi Egyházmegye Beregszászi Esperesi Kerület magyar fiataljai részére, az esemény célja illeszkedett abba a kárpát-medencei ifjúsági misszióba, amelyet egyesületünk végez.
Nagyon szépen köszönjük a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat által nyújtott támogatást, melyből étkezést biztosítottunk az eseményen.
7.) Rendezvény: Népi hagyományokkal, a nemzeti összetartozás erősítésével foglalkozó, valamint a megye hungarikumait bemutató rendezvények megvalósítására
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
Azonosító: 447108/00153
Egyesületünk számára kiemelten fontos a kultúra, vármegyénk turisztikai örökségének, hagyományainak, megőrzése és ápolása, a hungarikumok védelme, valamint mindezen értékek a felnövekvő nemzedék számára való továbbadása XXI. századi fogyasztható formában.
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület által a projekt keretében szervezett programok fő témája tehát a kulturális örökség, a hagyományok ápolása, kiemelt figyelmet fordítva a megyei hagyományok fiatalok részére történő továbbadására. Mindamellett, hogy bemutattuk a helyi hungarikumokat, középpontba állítottuk Szatmár-Bereg, és a vele határos, egy kulturális és földrajzi egységet alkotó vidék értékeit is, ugyanakkor előkerültek a népi hagyományok, az örökségeink védelme, és előtérbe helyezése.
A 2023. június 10-i kisvárdai rendezvény alkalmával egy beszélgetésre került sor önkormányzati és turisztikai szakemberekkel, melynek témája Kisvárda és a Rétköz értékei, jellegzetességei, majd egy nagyszabású, hagyományőrző, mindenki számára szabadon látogatható koncert valósult meg, gondolva a fiatal felnőtt korosztályra is: vendégünk volt Rúzsa Magdi művésznő, aki népszerű dalaival szórakoztatta a közönséget.
A program során a résztvevők megismerkedtek Kisvárda kulturális és történeti örökségével, értékeivel és nevezetességeivel, valamint az élmény jellegű helyi turisztikai látványosságokkal. A tartalmas közös beszélgetésen hasznos tapasztalatcsere történt a helyi közösségek tevékenységével kapcsolatosan. A rendezvény elérte célját, mely nem más, mint Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye turisztikai és kulturális attrakciójának népszerűsítése, hagyományaink megismertetése az itt élőkkel, és a messzebbről idelátogatókkal, egyben egy olyan kulturális produkció színpadra állítása, amely megszólítja a fiatalokat, és így modern eszközökkel tudja az ezer éve megőrzött hagyományokat továbbadni.
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület második programelemeként, együttműködésben a Hierotheosz Egyesülettel, mely a külhoni Civil Közösségi Szolgáltató Központok koordinátora, 2023. június 29-e és június 30-a között Máriapócson szervezett találkozót külhoni és magyar önkormányzati és turisztikai szakembereknek, melynek alkalmával bemutatásra kerültek a megye Hungarikumai, Nemzeti Emlékhelyei és a megyei értéktár is. A találkozó egyik fő célja volt az együttműködés kiértékelése, a helyi kultúra megőrzése, valamint a tapasztalatcsere és nem utolsó sorban egymás megismerése. A találkozón mindenkinek Sehetősége nyílt bemutatkozni és bemutatni saját szervezetét, az általuk végzett, közösségekért tett munkát, valamint az adott magyar közösségek hagyományőrző és közösségépítő szerepét.
Az eseményen Kiss András, a Hierotheosz Egyesület főtitkára, arról a munkáról beszélt, amelyet az egyesület a külhoni szervezetekkel együtt végez a magyar identitás megőrzése és helyi közösségek szülőföldön való megmaradása érdekében és a mostani találkozón nagyobb perspektívába helyezve elmondta, hogy a cél ennek a hálózatnak a tovább fejlesztése, és hogy ebből a kapcsolati rendszerből hajszálér szerűen újabb közösségeket összefűző kapcsolatok szülessenek, ezáltal egymás értékeit megismerjük és bemutassuk. Jó és követendő példaként került szó Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye és Szatmár megye közötti kulturális, népművészeti és turisztikai együttműködésről, Csíksomlyó és Máriapócs Nemzeti Kegyhely közötti kapcsolatról.
A rendezvényen előadást tartott Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, aki a külhonban működő Civil Közösségi Szolgáltató Központ szerepét méltatta a szülőföldön való boldogulásban és megmaradásban, valamint beszélt a külhoni civil szervezeteknek biztosított lehetőségekről. Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke előadásában beszélt Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye értékeiről és hungarikumairól, azokról az örökségekről, amelyet közösségünk őriz. Kiemelte, hogy ez az örökség megőrizhető és átörökíthető. A találkozó keretében a máriapócsi zarándokház udvarán kiállításra került és megtekinthető volt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye Értéktár. A résztvevőknek lehetőségük volt Máriapócs Nemzeti Kegyhellyel való megismerkedésre, valamint a vármegye értékeinek megismerésére.
8.) Támogató: Agrárminisztérium
Pályázat címe: Csíksomlyó és Máriapócs kulturális örökségeit bemutató tablók készítése
Támogatás összege: 1.000.000 Ft
Az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület, Máriapócs Város Önkormányzata és Csíkszereda Város Önkormányzatával együttműködve a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat támogatásával 2023. december 1-én a csíki, szatmári és térségbeli, szabolcsi örökség is bemutatásra került a máriapócsi városnap keretein belül, amely programelem elősegítette Máriapócs és Csíksomlyó közötti lelkikapcsolat erősödését.
A rendezvény kiváló alkalom volt arra, hogy Nemzeti Kegyhelyeink Máriapócs és Csíksomlyó, amelyek 2022 óta testvértelepülések is közötti együttműködést elmélyítsük és egymás hagyományait, értékeit megismerjük, amely amiatt is szimbolikus, hogy mindkét Nemzeti Kegyhely része a hungarikumok gyűjteményének.
Dr. Simon Miklós szerint a legfontosabb a múlt és a jövendő összekapcsolása, a generációk közti hídépítés.
Tánczos Barna, Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora kiemelte: a magyar egy összetartó nemzet, láthatatlan, hatalmas erő köti össze a magyarokat határon innen és túl. Legyünk erős közösség, maradjunk barátok, és biztosíthatok mindenkit arról, hogy a csíki és a gyimesi területeken szeretettel várunk minden magyart és minden máriapócsit.
A csoda Máriapócson maradt, a csoda maga Máriapócs. Az elődök tudják, mennyi munka volt abban, hogy a település megkapja harminc éve a városi rangot. Utak, közösségi parkok, kerékpárutak épültek ezen időszak alatt, korszerűsödött a szennyvízhálózat, csak hogy néhány beruházást említsek. A mostani polgármester személye garancia arra, hogy ez a fejlődés tovább folytatódik. Máriapócs nem hasonlítható egyetlenegy másik magyar városhoz, mert ezt a várost a hívők a saját lelkükben építik – mondta el köszöntőjében dr. Nagy István agrárminiszter, aki beszéde végén Papp Bertalan máriapócsi polgármestertől egy díszoklevelet vehetett át.
A városnap keretében egy térség épített örökséget bemutató festészeti kiállítás is megnyílt és a város általános iskolásai és óvodásai, valamint a Rózsafa Citera zenekar műsora is emelte a rendezvény fényét.
A program az Agrárminisztérium együttműködésével valósult meg, köszönjük Magyarország Kormányának támogatását. A program második eleme Csíksomlyóval közös kiállítás 2024. május 31-ig valósul meg.
9.) Pályázati azonosító: NEMZ-N-23-0081
Rendezvény: Tirpák fesztivál
Támogatás összege: 1.000.000 Ft
2023. szeptember 16-án az Ung-Tisza-Szamos-Túr Határmenti Turisztikai és Természetvédelmi Egyesület szervezésében a NEMZ-N-23-0081 számú pályázat keretében valósította meg a Tirpák Fesztivált, mely egy esti Rúzsa Magdi koncerttel zárult. Ezen a szombati napon a rendezvényt három program színesíti: finom ételek, kézműves termékek és zenei fellépők, mindez a várost alapító tirpák közösség hagyományai köré építve.
A kitelepült főzőversenyen profi csapatok mutatták be főzőtudományaikat, akik főként burgonyából, kukoricából, káposztából, füstölt húsokból, almából, dióból és szilvából készült ételeket készítettek, ezek a jellegzetes tirpák ételek is csalogatták az érdeklődő családokat a délelőtti órákban.
Szombaton a „szakma”, vasárnap az amatőr főzőcsapatok készítik a tirpák ételeket, s a vendéglátás mellett össze is mérik tudásukat. Mindkét napon neves szakmai zsűri ítéli oda a legjobbaknak járó díjakat. A gasztronómia mellett rendezvényünkön ismét helyet kapnak a civil szervezetek, hogy tevékenységeiket népszerűsítsék.
A fesztivál keretében immár hagyományosan meghívást kapnak Nyíregyháza testvér-, és partnervárosai, helyi civilek, akik bemutathatják gasztronómiai ízvilágukat és idegenforgalomi látványosságaikat, azaz minden meghívott városból várunk: egy főző csapatot, akik hagyományos, a térségükre jellemző étellel ismertetik meg a nyíregyháziakat, valamint igény szerint szakembereket, akik az adott térség turisztikai látnivalóit, kézműves termékeit mutatják be. Ebben együttműködő partnerünk Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Nyíregyháza Megyei Jogú Város Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata.
A finom ízek kóstolásához és a helyi termékek vásárlásához különböző zenei fellépők is biztosították a jó hangulatot, az egész napos gasztronómiai élményeket színes helyi és népi, nemzetiségi zenei kínálat kísérte és a 19 óra 30 perckor megkezdődő Rúzsa Magdi koncerttel zárták a rendezvényt. A támogatási összegből az ehhez tartozó PR marketinget és szállítási költséget finanszíroztuk.
A fesztivál látogatói mindkét napon több tucat étel közül választhattak, a két nap alatt a főzőcsapatok több mint 20.000 adag ételt készítenek. Vasárnap vándorserleget vihetett haza a legjobb csapat, de emellett a látogatók szavazatai alapján átadták a legszebb stand, a legjobb hangulatú csapat és a közönség díjat is.
Nagyon szépen köszönjük a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága által nyújtott támogatást, melyből a rendezvény fő előadói produkciójához kapcsolódó fellépési és szállítási költséget, illetve a rendezvény szervezéséhez kapcsolódó PR marketinget finanszíroztuk az eseményhez.
10.) Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat
Támogatási összeg: 1.000.000 Ft
a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat támogatásával 2023. december 1-én került sor a csíki, szatmári és térségbeli, szabolcsi termékek bemutatójára a máriapócsi városnap keretein belül.
A rendezvényen 4 különböző helyi termelő termékeit kóstolhatták meg a vendégek a Gloster Kft. konzerv termékeit, Nézi László különféle mézeit, a Tiszaadony Kecskesajtgyártó Szociális Szövetkezet sajtjait, a napkori Nativus Vadhús termékeit és emellett Máriapócs Város Önkormányzat Művelődési Házának kézműves termékeit is megcsodálhatták az érdeklődők. Továbbá az esemény díszvendége volt Szatmárból a Partiumi Magyar Gazdák Egyesülete, valamint Székelyföldről Csíkszék és Gyimesek delegációja, akik szatmárnémeti és székely (tercsi, gyimesi és felcsíki: Balánbánya, Csíkszentdomokos, Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva, Csíkmadaras) helyi termékeket hoztak magukkal és ezeket szintén megízlelhették a vendégeink, így egy összmagyar termékbemutató is megvalósult Máriapócson.